Галерея географів

                                                                                Ератосфен
чолював Александрійську бібліотеку, займався науковими дослідженнями в сфері географії, математики та філології.





ХРИСТОФОР КОЛУМБ

Христофор Колумб (1451 —1506) — великий іспанський мореплавець італійського походження, який здійснив чотири трансатлантичні експедиції в Америку. Народився в італійській республіці Генуя. У Христофора було три молодших брати (Бартоломео, Джованні-Пеллегріно і Джакомо) і молодша сестра (Б'янчінетта) Детальніше....


АМЕРІГО ВЕСПУЧЧІ. ПОХОДЖЕННЯ НАЗВИ "АМЕРИКА"

Амеріго Веспуччі народився 1454 р. в сім’ї нотаріуса у Флоренції. Отримати освіту йому допоміг дядько Антоніо. Амеріго Веспуччі В 1490 році Амеріго поїхав до Іспанії, де очолив торговий дім Медічі в Севільї. Так сталося, що цей торговий дім брав участь у оснащенні другої та третьої експедиції Колумба; Веспуччі познайомився з знаменитим мореплавцем і з того часу мріяв про далекі подорожі  
ФЕРНАН МАГЕЛЛАН 

Фернан Магеллан (весна 1480, Саброза, провінція Віла-реал, Португалія - 27 квітня 1521, острів Мактан, Філіппіни). Португальський мореплавець, експедиція якого зробила перше кругосвітнє плавання; першовідкривач частини атлантичного побережжя Південної Америки, проходу з Атлантики в Тихий океан, вперше ним пересічений. Магеллан довів наявність єдиного Світового океану і представив практичне свідоцтво кулястості Землі.
       


ВАСКО да ГАМА
Баско да Гама (1460— 1524) — португальський мореплавець, який відкрив морський шлях із Західної Європи до Індії. Про дитинство і юність Васко да Гами відомо небагато. Народився він у Синіші, отримав освіту в Еворі, вивчав мистецтво навігації. Після відкриття Б. Діашом в 1488 р. мису Доброї Надії король Жуан II наказав побудувати судна і направити їх на пошуки морського шляху до Індії, однак через смерть короля (в 1495 р.) проект експедиції довелося відкласти. Новий король Мануел І в перші роки правління прагнув зміцнити свої позиції, щоб здійснити плани Жуана. У 1497 р. він наказав відправити експедицію під керівництвом Васко да Гами. Флотилія складалася з флагмана «Сан Габріел», корабля «Сан Рафаел» і двох суден менших розмірів. 8 липня 1497 р.


БАРТОЛОМЕУ ДІАШ
Бартоломеу Діаш (бл. 1450 р. – 1500 р.) – португальський мореплавець. Першим обігнув південний край Африки і відкрив мис Доброї Надії. Можна сказати, що він бачив Індію, але, як Мойсей у обітовану землю, не увійшов до неї. Про життя Бартоломео Діаша до початку його знаменитого плавання джерела зберігають мовчання. Більше того, до нас не дійшли і справжні повідомлення про сам плаванні. Вчені розташовують тільки короткими згадками у творах хроністів. Повне ім’я португальського мореплавця – Бартоломеу (Бартоломео) Діаш ді Новаіш. Встановлено, що він походив з роду Жуана Диаша, який першим обігнув мис Бохадор, і Диниш Діаша, який відкрив Зелений Мис.


ГЕНРІХ МОРЕПЛАВЕЦЬ - ПРИНЦ НОВАТОР

Потужні фігури Христофора Колумба, Фернана Магеллана, Васко да Гами і інших знаменитих відкривачів нових земель часто затуляють не менше примітну особистість сина португальського короля Жуана I – Енріке, якого прозвали Генріхом мореплавцем. Принц народився в 1394 – або майже за сто років до знаменитого подорожі Колумба. 

 Детальніше.....

                                      Ібн Батута
Видатний арабський мандрівник.
Бербер з Танжеру (Марокко). Протягом 1325—1349 подорожував Аравією, Єгиптом, Іраном, Малою Азією, з Сінопу, перепливши Чорне море, досяг Криму. Згодом ібн Батута побував у Хорезмі, Бухарі, Афганістані, Індії та Китаї.
В 1349 повернувся у Марокко.



Детальніше....

ДЖОН КАБОТ 

Кабот народився в Генуї, і його справжнє ім'я Джованні КАБОТО. Хлопчиком він з батьком переїхав у Венецію, там пізніше женився й від цього шлюбу в нього було три сини. Він був моряком і купцем, ходив на Близький Схід, побував навіть у Мецці й розпитував арабських купців, звідки вони одержують пряності. Тоді в нього й з'явилися плани досягнення невідомих країн через Північно-Захід. Нагадаю, що Америка ще не була відкрита.

                                                    Детальніше....


ГЕНРІ ГУДЗОН 
У 1607 році купці англійської торгової "Московської компанії" прийняли на службу маловідомого літнього капітана Генрі Гудзона, лондонського жителя. За їхній рахунок він спорядив вітрильник у 80 т з командою в 12 чоловік і на цьому судні Гудзон збирався пройти в Японію прямо через Північний полюс.
1 травня 1607 року Гудзон вийшов з устя Темзи й у червні, рухаючись при дуже сприятливих льодових умовах уздовж східного берега Гренландії, досяг у 73 пн.ш. того виступу, що пізніше був названий Землею Гудзона. І наприкінці червня він побачив острів, прийнятий їм за Нову Землю. Насправді ж це був західний Шпицберген, що називався російськими поморами Грумант. Зустрівши непрохідні льоди, Гудзон повернув назад і в 71 пн.ш. відкрив невеликий самотній острів із двома вершинами, названий їм "Зубцями Гудзона".
Через 4 роки острів удруге відкрив голландський капітан Ян Майен, що дав йому своє ім'я, що закріпилося на картах.
 Детальніше.....


ДАВІД ЛІВІНГТОН

      Ім’я Лівінгстона носить острів на річці Замбезі, біля водоспаду Вікторія та гірський кряж, який простягається вздовж берегів озера Ньяса. 19 березня 1813 року недалеко від Глазго, в Балантайрі (графство Ланарк, Шотландія) у фермерській сім'ї народився Давид Лівінгстон - майбутній знаменитий мандрівник. Він виріс в бідності, з 10 років почав працювати на фабриці ткачем. Вивчав медицину і теологію з метою присвятити себе місіонерській діяльності в Африці. Навчався на медичному факультеті коледжу в Глазго (1836-1838).

Ставши лікарем, він в 1840 р. вирушив як проповідник християнської релігії в південну Африку. Прибувши у поселення Курумане, Лівінгстон збудував хатину, в якій проводив проповіді.


Микола Миколайович  Міклахо - Маклай

Микола Миколайович Міклухо-Маклай народився в родині залізничного інженера. Родина мала потомствене дворянство, яке заслужив прадід Міклухо-Маклая - уродженець Чернігівщини, запорізький козак Степан Міклуха, що відрізнився при взятті Очакова (1788).



Олександр Іванович Воєйков 

Олександр Іванович Воєйков - російський метеоролог, кліматолог і географ, творець сільськогосподарської метеорології, активний пропагандист вегетаріанства, племінник Олександра Федоровича Воєйкова.
В молоді роки (1856-1858) багато подорожував по Західній Європі та Азіатської Туреччини (Сирії і Палестині).
У 1860 році вступив на фізико-математичний факультет Санкт -Петербурзького університету, але в наступному році виїхав за кордон, де слухав курси в берлінському, Гейдельберзькому та Геттінгенському університетах; останнім - удостоєний ступеня доктора філософії (1865).


Детальніше...

                                    Володимир Кубійович 

Видатний географ, демограф, енциклопедист, організатор української науки. Дослідник і популяризатор географії, українського етносу на теренах України та поза ними. Обґрунтував концепцію відродження національної держави в її етнічних межах. З його ім'ям пов'язані підготовка та вихід у світ „Енциклопедії українознавства" та англомовної „Енциклопедії України". Голова Наукового товариства імені Шевченка в Європі (1952-85).

Детальніше....


                                 Степан Львович Рудницький

Рудницький Степан Львович (3.12. 1877 – 3.11. 1937) – учений-географ, історик, засновник української наукової географії, картографії та географії України. Дійсний член Наукового товариства імені Шевченка (1901), академік Всеукраїнської Академії наук (1929), дійсний член наукових товариств кількох європейських країн. Доктор філософії (1900), професор (1904).


Детальніше...

                                      Василь Васильович Докучаєв

Василь Васильович Докучаєв (*17 лютого (1 березня) 1846 — †8 листопада 1903) — природознавець, основоположник наукового генетичного ґрунтознавства та зональної агрономії.

Детальніше....






                                   Костянтин Григорович Воблий 
Народився 15 травня 1876 року в Царичанці Кобеляцького повіту Полтавської губернії в сім'ї сільського священика. В 1896—1900 роках навчався в Київській духовній академії. В 1900 році вступив на юридичний факультет Тартуського (тоді Юр'євського) універстету, в 1901 році перевівся до Варшавського університету, який закінчив 1904 році. З 1906 року — приват-доцент політекономії і статистики Київського університету, пізніше — професор Київського комерційного інституту.
У 1928—1930 роках — віце-президент АН УРСР. У 1939—1942 роках— завідуючий відділом, а в 1942—1947 роках — директор Інституту економіки АН УРСР; одночасно (1933—1947 роки) — завідуючий кафедрою економічної географії Київського університету. Організатор української економіко-географічної школи.


Детальніше....http://novopetrivske-osoba.edukit.mk.ua/vidatni_geografi/voblij_kostyantin_grigorovich/

                           Чубинський Павло Платонович
Народився 27 січня 1839 р. на хуторі Чубинський Полтавської губернії у небагатій дворянській сім'ї. Ще змалку Павло починає захоплюватись географією, мріє про далекі подорожі. Після закінчення другої Київської гімназії вступає на юридичний факультет Петербурзького університету. Там знайомиться з географом Семеновим-Тянь-Шанським Петром Петровичем, який у свою чергу знайомить Чубинського з видатними географами Миколою Пржевальським таМиколою Миклухо-Маклаєм. У студентські роки брав участь у діяльності петербурзької української громади. Був автором журналу «Основа», де познайомився з Тарасом Шевченком, Миколою Костомаровим. 

                                    Детальніше....

                             Микола Миколайович Баранський 
Микола Баранський народився в Томську у сім'ї вчителя. У 1898 році став членом РСДРП. 1899-го закінчив гімназію і вступив на юридичний факультет Томського імператорського університету (нині Томський державний університет). Під час навчання продовжував займатись громадською діяльністю, за участь у студентській демонстрації 1901-го року його було відраховано з університету. Згодом написав першу географічну роботу, яка стосувалась майнового розшарування переселенців в одному з сіл Барнаульського повіту (опублікована у 1907 р.).

Детальніше....

Немає коментарів:

Дописати коментар